dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Round 17 5/8 to the nearest whole number
Romeo and Juliet questions: 1.What does Juliet compare herself to? What can this comparison reveal about how she is feeling?
What is the total amount of energy before and after energy is transferred between kinetic and potential?
Why so many Arab states dislike Israel and find it difficult to cooperate
If the vagal nerves to the heart were cut, the result would be that ________.
Please help me with this..
Why is it important for teams to have frequent meetings? A)To keep all team members aware of a project's status B) To outline the duties of each team member C)
I'm stuck. Help please.
What contributed to the fall of the Mughal Empire?ic faith?
We sometimes will make the past participle "agree" with the direct object in French. true or falseSelect the correct answer using a direct object pronoun. The d