bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

joan works for 6 hours each weekday and 8 hours total on the weekends. she earns $6 an hour on weekdays and $9 an hour on weekends. how much money does she earn
What if nitrous oxide gas doesn't work on me?
A _____ is a food that makes up a large portion of someone's diet. Please fill in the blank!!!
Which is an accurate description of the northern hemisphere at the time of the summer solstice? A. The hemisphere is tilted toward the sun and the sun reaches
Which sentence does not contain any errors in comma usage. A.Mr.Morrish my new scout master, is from lreland. B.Suzie, my best friend, is also an amazing athlet
What does it mean if you can barely swallow?
explain why most mutations in eukaryotes are recessive
Why would the owner of an automobile factory want the employees to specialize? A. Employees would learn every part of building a car. B. Employees would
Which of the following will cause an enzyme to permanently lose its properties I. Hydrolysis II. Freezing to –20°C III. Dissolving it in water A. I only B. II o
The joining of nuclei and chromosomes is known as