jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

provide 3 details on how civilizations develop
how u write an inequality for brigitte is shorter than 5 feet (brigitte height =h)
Give one example of when you would use the friendly numbers strategy to subtract.
if x equals 8-(-2.25) and y equals 6-4.2-(-4.9) what is the value of x-y
The phase of cell division in which chromosomes align on the spindle equator halfway between the spindle poles is A. prophase. B. telophase. C. anaphase. D. me
How can the distributive property be used to find 4x875?draw an array.
0.001 in Standard form
A cube is measure 1 cm on each side and has a mass of 2 grams. Will it float on water?
What percent of 350 is 252
Simplify this expression: 19 – (–8) – (–14) = ? A. –7 B. –3 C. 41 D. 25