bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone counter this claim 12 POINTS PLS “CRISPR can cure genetically transmitted diseases and eradicate them from the family’s bloodline”
A sample contains 3.0 moles of barium chloride. How many chlorine atoms do you have?
Find the exact value of sin (15°)
Write the sum using summation notation, assuming the suggested pattern continues. -9 - 3 + 3 + 9 + ... + 81 summation of the quantity negative nine plus six n
Which unit of measure would you use to estimate the area of the state you live in?
Can you guys Pls Pls Pls help me answer these. I left my textbook at school and this is due tomorrow.​
A mother just found out that her daughter had sexual contact with another person, what is the appropriate thing to do?A. Talk to her and get her checked outB. T
Is this correct?(top answerers)
Unlike most mites, termites can digest wood. This ability comes from protozoa that live in the a termite’s digestive tract. These protozoa produce enzymes that
quadrilateral ABCD is a parallelogram with diagonals that intersect at point E. Which of the following statements is true?