velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

Who is the antagonist of Closed For the Season by Mary Downing Hahn?
How would the number 48.15 be written in words?
helllllpppppppppp! me plz
Conujugate the verb in the present tense. Look closely at the propoun so you use the correct conjugations ( verb endings).Yo (nadar) todos los dias.
A 1.5kg block used in construction has a density of 2.3g/cm3. What is the volume of the block?
What did early humans need least in warm environments? stone tools animal furs clan membership enclosed shelters
I need help! No links, please!
Sasha had 47 CDs until she won c more in a contest. Write an expression that shows how many CDs Sasha has now.
Which development would most likely reduce the standard of living in the United States? A. U.S. factories begin to produce far fewer goods. B. Wages increase fo
Please help! In computer science, what is the name for a series of steps used to solve a problem? Algorithm Coding Processing Programming