Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

3/4, -7/10, -3/4, 8/10 least to greatest.
Which of the following best describes a valuable asset used to secure a loan from a lender? A. collateral B. security C. tender offer D. tangible good
how does kamau's mother feel about kamau's wife, muthoni?​
Explain the difference between planning and organizing​
What is the main idea of The War Of The Wall​
NEED HELP ASAP!!! GET BRAINLIEST!!! Identify the cause and effect in this situation. Why has piracy grown in this region, and specifically in West Africa? What
6. (4x-1)+(-5x+17)7. (-x-3)-(5x-4)8. (-9x+2)-(-8x-2)
A line includes the points (13,15) and (6,15). What is its equation in slope-intercept form?​
A transformer is to be used to step down voltage from an alternating current source from 220V to 110V. If the primary has 120 turns, then the number of turns in
explain what pollination is and how you think it works