apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

Which American city was named in honor of a Spanish governor who fought in the American Revolution? Saratoga Camden Galveston Yorktown
There is a provincial construction supervisor who gets to hire all of the housing inspectors.
50 is what percent of 950
twenty-two pencils cost $0.60 less than $5 what is the cost per pencil?
According to henry moniz of viacom, what is the foundation of great leadership?
what is the simplified form of 7(5x-6)
Under the articles of confederation, the was signed in 1783, officially ending the revolutionary War.
Which religion spread rapidly through conquest and intercontinental trade? Buddhism Islam Judaism Christianity
“Ten thousand saw I at a glance,/ Tossing their heads in sprightly dance./ The waves beside them danced; but they/ Outdid the sparkling waves in glee;” This qu
Put these events of Earth’s history in the order that they happened: dominance of mammals, sharks and trilobites abundant in the oceans, dominance of reptiles,