therealaarontubehd therealaarontubehd
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

can someone please help me with this?

can someone please help me with this class=

Respuesta :

liame22 liame22
  • 01-10-2020
answer:
$0.28 for 3 eggs
8 ounces of yellow paint

step-by-step explanation:
$1.12 for 12 eggs
3 eggs is 1/4 of 12
$1.12 x (1/4) = $0.28 for 3 eggs

3 oz blue + 2 oz yellow = 5 oz total
2/5 of the total paint is yellow
20 oz x (2/5) = 8 oz
Answer Link

Otras preguntas

Germany took over what country after the Munich Conference from 1936-1941
how many wars did edward I win
what is1250 divided by 3
In whole milk, 13 parts out of 400 are milk fat. In 2% milk, 1 part out of 50 is milk fat. Which type of milk has more milk fat per cup?
Jesuits combined Catholic beliefs with _______________ beliefs.
If an element has more than one ionic charge, how is that piece of information represented in a chemical name?
How many fewer minutes does it take to drive 35 miles at 30mi/h than to drive the same distance at 25 mi/h? The answer is 40minutes but i need to know how to
how many inches are in 13 and a half feet
What is the shaking or sliding of Earth’s surface called?
How were state constitutions important to the writing of the U.S. Constitution? A. Most states had learned that having a strong central government was a mista