keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

the only Native American who successfully stayed on their land were A) Seminole B) Sauk C) Cherokee D) Fox
ted is making three picture frames like the one shown below.what length wood does ted need for all three picture frames?
4/3v^2x -5/6vx^3 what is this answer for algebra
6.) Which pronoun best completes the sentence? No other girl in the choir can sing as well as __________ . A. they B. her C. me D. she 7.) Which pronoun be
Which of the following 19th-century figures is known for opening Japan to U.S. trade? A)Franklin D. Roosevelt B)Francis Xavier C)Matthew Perry D)Sato Eisaku
Are many valuable minerals found in or near areas of volcanic activity and mountain building?
What's the difference between Romanesque and Gothic style buildings?
which is an example of an intentional injury
how is aluminium foil able to reduce heat loss through the walls of a house
How does the value of the 8 in 589,310 compare to the value of the 8 in 598,301? A. It is 8 times as much B.It is 10 times as much C. It is 80 times as much