Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Identify two types of nuclear reactions in which the equation E = mc2 applies.
In the call of the wild , the bond between Buck and Thornton is best explained by observing that
One morning, in cool blood, I slipped a noose about its neck and hung it to the limb of a tree;- hung it with the tears streaming from my eyes, and with the tea
What was the white population in new france by 1750'?
Which is evidence that supports the dynamo theory
EXTREMELY URGENTWhich cytoskeleton protein helps a cell maintain its shape? flagellum cillium actin tubuli
Two of the sides of an isosceles triangle have lengths of 10 cm and 4 cm. what is the length of the base?
The tamil-singhalese conflict in sri lanka tends to pit what two religious groups against each other?
yvonne runs three times as fast as xavier. what is an algebraic translation of this?A y = 2xB y = 3xC y = 1/2xD y = 1/3x
For numbers 2 and 3, which one is compression and which one is rarefaction?