waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

What is Maria’s hypothesis for the experiment? State why Maria think this is a good hypothesis
In the expression 5 n minus StartFraction 2 m over 7 EndFraction + three-fourths, what is the constant? Negative StartFraction 2 over 7 EndFraction Three-fourth
Solve the equation. Write a justification for each step. 3= x/6 + 1 x=?
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! Find the cosine of ∠G. Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest hundredt
Brandon is shopping at Old Navy during a sale. All shorts are $16 each and all t-shirts are $10 each. He has $100 to spend and would like to purchase at least
Which of the following is promoted by the principle of federalism? greater political participation among more citizens equal taxes for all Americans, wherever t
How does Norway, Sweden, and Finland ‘s climate affect their settlement?
Please help me with number 12
how can anybody student get the information about education from US based college​
Which best describes the author’s primary purpose in the prologue of free the children