ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

8203 divided by 31 with remainder!!!​
how do you say I love you in Spanish ​
Una bolsa contiene 3 canicas rojas, 8 azules y 10 amarillas. ¿Cuál es la razón de canicas rojas al total de canicas en su forma más simple? ​
Nardia plots points showing equivalent ratios on the coordinate plane below. Mc018-1. Jpg Which ordered pair would represent a ratio that is equivalent to those
perimeter of equilateral triangle is​
Which model represents the factors of 4x2 – 9? An algebra tile configuration. 5 tiles are in the Factor 1 spot: 2 x , 3 negative. 5 tiles are in the Factor 2 sp
Help me plss and ty
Use the matrix tool to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair. 7x + 2y = 41 8x + 8y = 64
whats your cells first source for energy and where is it stored?
can someone help please? this is trigonometry