catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

Explain how index minerals allow scientists to understandthe history of a metamorphic rock
IS ANYBODY GOOD AT MATH????
Is freshly squeezed orange juice a single element?
Draw a scatter plot that shows a person’s height and his or her age, with a description of any trends. Explain how you could use the scatter plot to predict a p
3x 4-7x-6 in terms and like terms
What is the transfer of energy by collisions between the atoms in the material
There were 7 field goals made in 14 attempts. how many goals should be made in 8 attempts
If 8 pens cost 64p how much did 1 pen cost
Which of the following statements best describes why the Code of Hammurabi is an important historical document?
What is the value of the x variable in the solution to the following system of equations? 4x − 3y = 3 5x − 4y = 3 (5 points) x can be any number as there are in