idkyetso idkyetso
  • 05-04-2020
  • Mathematics
contestada

A video game costs $38.75 it is 45% off today at the store what is the discounted price of the video game

Respuesta :

mima08
mima08 mima08
  • 05-04-2020
Here it is step by step :
With explanations
Ver imagen mima08
Answer Link

Otras preguntas

Vango, Inc. depreciates its truck using units-of-production based on miles. Vango drove its truck 50,000 miles in year 1 and 70,000 miles in year 2. Depreciatio
How many triangles can be constructed with sides measuring 14 cm, 8 cm and 5 cm 1+ 0 1
What are some aspects of Athenian government that influenced U.S. government?
Shi Importers' balance sheet shows $300 million in debt, $50 million in preferred stock, and $250 million in total common equity. Shi's tax rate is 40%, rd = 7%
This is a part of an argument that is flawed and makes the argument invalid an error in reasoning
which forces cause bulging of the earth at the equator
What is 7/8 times 24
If you were President Woodrow Wilson, what would you have done? Would you have entered the war, stayed neutral, or do you have other ideas? Justify your decisio
Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1 apple and 1 orange?
D Randy chooses to survey every 5th student in the cafeteria. He surveys a total of 140 students and finds that 84 students support buying new PE equipment. If