highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

Why didn't the first stars to form have solar systems with Earth like planets and satellites?
In scienceclass the teacher measured 800 milligramns of an chemical.How manyn grams is it.
what percent of 126 is 22?
if y is the principal square of root 5,what must be true
Why didn't the first stars to form have solar systems with Earth like planets and satellites?
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___
How many corners are in a rectangle and how many flat faces
What is a Vector and a scalar?
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
Which statement best describes a capsid? a. A capsid defines the shape of the virus. b. A capsid is the outside coat of the virus. c. A capsid is a protein coat