gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Given f(x) = 3x - 5 and g(x) = -2x + 1, find h(x) = f(x) - g(x)​
Can someone please write me a poem
From a distance of 26 meters away, a person notices the Sun just disappearing behind the ooftop of a tall building. Assume the person is observing from ground l
Tell whether each percent change is an increase or decrease. Then find the percent change. Round to the nearest percent. original amount:$10 new amount: $12
By using a 2-meter stick (like the one in lab) marked in millimeters and a stopwatch that measures to 1/100h of a second, you decide to measure the speed of a m
what impact do humans have on the carbon cycle that disrupts its equilibrium
What is periodization?
What is the epic of Gilgamesh (A) an early example of oral history (B) the first major epic pome (C) an important Sumerian play (D) the history of the god of
Convert the following unsigned binary integers to decimal and hexadecimal: 10011110
Essay question What were the major results of the Spanish American War ?