johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

help please thanks so much
In general, if a reaction is spontaneous, the reactants possess more free energy than the products. TRUE FALSE
WILL MARK BRANLIEST FOR THE CORRECT ANSWER!!!! HELP ASAP! What is the LCD of 8 5/12 and 3 5/8? 96 16 48 24
Jordan and dion went apple picking. Jordan picked 8 9/10 of apples and dion picked 9 6/10 of apples. When they got home they put all the apples in one container
An increase in pressure will cause a shift of equilibrium towards the side of the reaction with the least moles of gas. TRUE FALSE
Use the graph at the right. Find the vertices of the image of QRTW for a dilation with center​ (0,0) and a scale factor of 3.
What is a Numbers pyramid
17) In which situation is there NO work being done? A) a car being pushed 100 m B) a 25 N force applied over 6 meters C) a mouse pushing a crumb across the
Use the law of cosines to find the balue of cos 0 . Round to answer to two decimal places
Enrique earns 10 points for each question that he answers correctly on a geography test. Write an equation for the number of points, y, Enrique scores on the te