sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

help pls fact and give me the steps pls
18k+26-8k=86

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-04-2020

Answer:

k =6

Step-by-step explanation:

18k+26-8k=86

Combine like terms

10k +26 = 86

Subtract 26 from each side

10k+26-26=86-26

10k = 60

Divide each side by 10

10k/10 = 60/10

k =6

Answer Link

Otras preguntas

A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?
What's 20% off $150? Explain how you got the answer. I'll brainlist u and mark u 5star let's see who give the best reason
-595-65 Btw they are both negative numbers
~PLEASE HELP ME~ Which of the following were causes of the U.S.-Civil War? (check all that apply) (MORE THAN ONE) the Texas Revolution states' rights tariffs th
Please show work! !!!!!!!!!!
Parking Reading Quiz QUESTION 10 of 10: True or False: Stadium parking is always a guaranteed, stable source of income.
2813.44 rounded to the nearest whole number
Eight hot dogs at the baseball park cost $28. How much does one hot dog cost? (let h = price of one hot dog)
why did germany finally surrender in WW2
ill give brain thing to first answer Speciation, which leads to diversity among species through natural selection, occurs when Once similar species are no long