lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

How can small business owners find ways to raise investment capital they need to start a business?​
9. Which series shows levels of organization in order from the smallest to the largest structure? and Chemical e A cell, atom, molecule, organism 7s B atom, mol
As of December 31, 2020, the equipment had a salvage value of $4,000 and is expected to produce 100,000 additional units over its remaining useful life. Urithir
what is 5 Times 97 equal I need help on That one
ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer CORRECTLY! NO guessing. I say no guessing because people usually guess on my questions. NO guessi
A rectangular swimming pool has a length of 48 feet and a width of 36 feet. A hose needs to extend from the southwest corner of the pool to the northeast corner
Can anybody answer these questions. By the way the questions are seperated in different screenshots that i put.
What is the length of the hypotenuse of the triangle?
64.111111 rounded to the nearest penny
I need help on this.​