sykesjournee0 sykesjournee0
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound

Respuesta :

TwiztidGhost
TwiztidGhost TwiztidGhost
  • 03-03-2020

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

$30 ÷ 15 pounds

30 ÷ 15 = 2

Answer: $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Please help! will mark brainliest i need an explanation to each road,a,b,c. ​
In this type of governance the power is in the hands of one person​
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
what do you do when you feel burned out? Any self care that you do try to create?​
this is for medical detectives
Any gîrls here free to talk
2/3m^5 - 5/7m^5n^8 I need an explanation of this problem.
Any gîrls here free to talk
The measure of an angle is 34.6°. What is the measure of its complementary angle?
Can someone help me? Im really bad at English ​