janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

How is Franz different from the other boys in Swiss Family Robinson
Why are concentration gradients important to cells
Evan told his class that the people in his family have 14 legs altogether.Quinton said that there must be 7 people in Even's family.Is Quinton correct.Explain.
Is social media appropriate for teenagers? A question frequently asked and is becoming more and more prominent so is it???
Al has a pet cat. One day he observes that it is scratching and urinating on tree trunks in his yard. What behavior is Al's cat displaying? protection predation
Five hundred million years ago, basaltic lava flowed in an area now known as Monticello, the historic home of Thomas Jefferson. Some of this rock has since re-c
how does a number line represent equavilent fractions and decimals
How did the invention of machine guns influence european states in the 19th century?
What is the diploid number of chromosomes in the cells shown in the animation of mitosis?
The beginning of the Anglo-Saxon period roughly corresponds with which historical event?