travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

What executive department is headed by the attorney general?
How many tortillas does the average person in mexico consume??
need help. plz help. do it as fast as possible.
in 1903 the United States helped panama gain independence from Columbia which statement best explains the reason for this action
Help! 30 POINTS! I am probably just really dumb, but I don't understand the concept. The question is: -42v+33<8v+91. I am supposed to solve the inequality fo
Why is the consumption of fruits and vegetables important?
What is the slope of line A help ASAP
HELP ME PLEASE ‼️ Thank you, I’ll appreciate it so much.
What affects the driver's reaction time and view of reality, heightens impulsive or impatient behavior, heightens aggressive or hostile behavior and distorts th
1. Protons and neutrons are found together in the part of the atom called the _____. isotope electron nucleus alpha particle