xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
What's the other word speaking in circles; round-about speech
round to the nearest hundredth 5.6192
Which of the following steps is not critical in the creation of Bt corn?a.Cut out a piece of DNA from a DNA molecule.b.Splice a piece of DNA into DNA from anoth
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
write a system of equations and solvea class of 195 students went on a field trip. They took 7 vehicles,some cars and some buses. find the number of cars and nu
How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
Jim has gotten scores of 99 and 93 on his first two tests. what score must he get on his third test to keep an average of 90 or greater
What's the word for wandering about; tending to move around, travel
What's the term for: unwilling to bend; unyielding