Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find (y) 2x+0,4y= 9 x=2,3
Let V(t) represent the value of a bank account, in thousands of dollars, t years after the account is opened in the bank
can someone help lol
Can someone be nice enough to do this for me?
why is the understanding of classification an important lofe skill?​
Kayla can write 415 pages in 10 minutes. At this rate, how many pages could Kayla write in 30 minutes?
Read the excerpt from "Atalanta, the Fleet-Footed Huntress." With the warriors from the south came Atalanta, armed with bow and arrows and a long hunting spear.
Q 16.1: Select the first step in the Wittig reaction. A : The alkyltriphenylphosphonium halide is deprotonated by a base to make a phosphorus ylide. B : The pho
What is your favorite song? I have nothing better to do
Where does the Supreme Court derive its power and authority? A. Article II, Section 4 of the United States Constitution B. Article III of the United States Cons