Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Which Chinese teaching most influenced Qin Shi Huangdi's style of rule? O A. Daoism O B. Legalism C. Buddhism O D. Confucianism
I am having troubles, would love the help
Where do plants access the nutrients they need?
Asif wants to buy a Smart Phone for £360. He has already saved £105. Each week he is paid £90. He saves 25% of his pay. How many more weeks must he save for to
An aquarium holds 4 gallons of water. Every fish needs 1 1/3 gallons of water. How many fish can be placed in the aquarium?
Eigh has a piece of rope that is 6 2/3 feet long. How do you write 6 2/3 as a fraction greater than 1.
What message does the author most likely want to share about the topic you selected? STORY:Katies trunk
I need help on this question :/
What does the author mean by the phrase rung in paragraph 15?
How do you graph x-y=-3