mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

what is a mealworm a worm,an insect or an amphibian
what is 1,995,298 rounded to the nearest 10,000
What does the term "white mans burden" refer to
Zach brought two jet skis for $15,480 He will make 36 equal payments. How much will each be?
Forty words in FRENCH to answer- what do you like to do during the summer holidays?
Please Help. I need to know how to get the answer.
numbers expressed using exponents are called (blank)
Four more than the product of 3 and x is less than 40
During the first two years of World War 1, Russia
America changes through times of ___ and cooperation.