cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Jessica has $35. She gives 2/5 of her money to her sister. How much money did she give her sister?
Heat lamps are designed to reheat food when it falls below 135 f true or false
Help me !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)!!!!!!!!!!!!!;)!!!!!!!!;(!!!!!!
Instructions:drag each tile to the correct box. what is the correct order of events in this story? tiles when rachel got home, she talked to her mom about her p
What’s the surface area
Vhl central el camarero sirvió unas chuletas de ____.
The Governor's vetoing of a bill that the General Assembly approves is an example of what principle? Question 13 options: judicial review checks and balances se
What makes huck determined to steal the gold back from the duke and the king?
San is five years old. His older brother Tom is 3 times older as Sam. When Sam is 20 how old will Tom be?
The best way to reduce our unnecessary waste of energy is to improve _____.