makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

what equals Infinity multiplied by Infinity
Person a and person b shoot to the same target independently. person a hits the target with a probability of 0.8, while person b hits the target with a probabil
HURRY PLS!! The structure of DNA resembles a twisted ladder. Which structural components from the rungs of the ladder A: deoxyribose sugars B: phosphate groups
Did I get the correct answer?
I literally am bad at French. Help please?
Workers in the maquiladoras plants along the united states and mexican border make ten dollars a day which is only a fraction of what american workers were paid
Barbara owns 40% of the stock of cassowary corporation (a c corporation) and 40% of the stock of emu corporation (an s corporation). in the current year, each c
What were some of the main differences between the dutch, french, and english colonial efforts in the new world. (Explain in 3-5 sentences.)
What distinguishes the puritans faith from others of their time period?
Write a related equation that has the variable on one side. then simplify the other side. m/4=16