alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is a centicube
Who was the last president before Nelson Mandela's election and was the one to officially end apartheid? A. Desmond Tutu B. Jomo Kenyatta C. F.W de Klerk D. Wi
sue stacked one box onto another the bottom box had height of 2 1/3 top had 3 2/3 feet how tall were the stacked boxes
The Aryan migration began its spread into India through the Indus River Valley mainly because that area
in the number 5.923 which number is in the thousandths place
70.59 rounded to the nearest whole
7. Which of the following is not a natural cause of climatic change? A. Volcanic activity B. Human activity C. Solar activity D. Earth's tilt
What value is the 9s in 299?
Which area of geographical study focuses on examining landforms, soils, and bodies of water?
A family uses 12,986.64 Swiss francs per year to pay a mortgage that requires US dollars. Approximately how much, in US dollars, does the family spend per month