jonah420
jonah420 jonah420
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.50. At the
same rate, what would be the cost of 7
pounds of apples?

Respuesta :

Tguerry2
Tguerry2 Tguerry2
  • 01-10-2019
3.50 is the cost of a 5 pound bag of apples. 1 pound bag is $.07 — .07 • 5 = 3.50. So them at means .7 • 7 = $4.90
Answer Link
Muhaha
Muhaha Muhaha
  • 01-10-2019

Answer:

x = $4.90

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of 7 pounds of apples

5/3.50 = 7/x   <-----  (Cross multiplying to solve )

(FRACTION ABOVE)

 

5x = 7 * 3.50

x = $4.90

Answer Link

Otras preguntas

shayla says that one kilometer is equal to one million millimeters. is She correct? explain why?
The school concert raised $1360 from the sale of 400 tickets. If adult tickets cost $5 and student tickets $3, how many student tickets were sold?How many stude
a bicycle wheel travels about 82 inches in 1 full rotation. What is the diameter of the wheel, to the nearest inch? (use 3.14 for pi)
what is an example of a narrative poem
If the circumference of a baseball is 24 cm what is the volume of the object
what types of units are used to describe area?
The school concert raised $1360 from the sale of 400 tickets. If adult tickets cost $5 and student tickets $3, how many student tickets were sold?How many stude
Suppose x + y = 6 and xy = 4. Find the value of x² y + xy² without solving the equations.
which fraction shows 32/48 in simplest form
How was society organized in the Middle Ages?