sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

How we can compare the contrast market economy and common economy
What Happend In the 1200?
Sally deposited $25000 into Bank A for 2 years at5% per annum. After the 2 years ,she withdrew her all her money from that bank and deposited all into Bank B
Help please,, The instructions are: find the tangents of the acute angles in the right triangles. Write each answer as a fraction and as a decimal rounded to 4
Of the numbers 1, 2, 3, ..., 15, which number has the greatest number of divisors (the dots mean that we are including all the integers between 1 and 15)?
Assess the significance of the obstacles that have impeded efforts to secure lasting peace the between Israeli and the Palestinians
Can someone help asap
Ammonia (NH3) clouds are present around some planets. Calculate the number of grams of ammonia produced by the reaction of 5.4 g of hydrogen with an excess of n
solve for s s - 9.7 equals 0.3 what is it​
Why did many residents of Albany, Georgia, consider the Albany Movement a success? A. It attracted the Southern Christian Leadership Conference's attention. B