metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which tool will help you replace overused words in a text? a. Dictionary b. Spell check c. Thesaurus d. Wikipedia
What is the value of cos(2npi)??
1. Which of the following helped fuel economic growth by encouraging people to buy American goods? (1 point) monopolies patents protective tariffs laissez-fa
1. . The election of 1800 was decided by _____. (1 point). . the Senate. the House of Representatives. popular votes. the Electoral College.
Identify which sets of Quantum Numbers are valid for an electron. Each set is ordered (n,ℓ,mℓ,ms). 3,2,0,1/2 2,2,-1, 1/2 4,3,-4,1/2 1,0,0,1/2 2,2,1,-1
Is 54 a rational number ?
my area is 93 x 81. what is the square footage
what number is 10 times bigger than 0.92
To what does folly refer? (1 point). A foolish behavior or character flaws. B people’s bad or evil habits. C satire. D the hero of a satirical story.
how are you suppose to get the %