bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

What new concept did the the American Revolution introduce into the world
Helllppppp !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Does work output exceed work input when a machine is used? A) Yes, it does, as machines create energy. B) It depends on the type of machine used. C) No, it do
Rewrite each sentence below, changing the present-tense verbs below to PRESENT PROGRESSIVE. Follow the example sentences below and use the verb charts at the bo
Hamlet is often called a tragic hero who is torn between thought and action. Why does he not kill Claudius when he sees him in Act III, scene iii? Why does he k
Find the vertex for the parabola given by the function ƒ(x) = −3x2 − 6x.
How is Hyacinthus injured?
Robert plans to make a box-and-whisker plot of the following set of data. 27, 14, 46, 38, 32, 18, 21 Find the lower quartile, the median, and the upper quartile
In contour drawing crossing lines is one way to indicate this
What is the purpose of kings Nobel peace prize acceptance speech