bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Are the two expressions equivalent when x = 5 9(4x + 2) 36x + 18
Kim can spend at most $20. Write an inequality to represent this
Referring to the diagram above, predict what will happen when the switch is closed. Explain your answer.
A student says that the x-intercept of the graph x + 2y = 5 is the point (0, 5). Why is the student incorrect?
A Population of 50 Fruit Flies is Increased At A Rate of 6% per Day
Can someone please help me solve x ???
There are 300 raisins in 5 boxes of raisins. Which of the following expresses the ratio of boxes to raisins?
Explain the multiple areas in which the boundaries of Israel changed between 1947 and 1949?
Sammy scored an 82% on his first test of the 9 weeks. Will a score of 38 out of 50 on the second test help or hurt his grade. Why?
Temperature is referred to as what Under the metric system