kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

1. When the concentration of water is greater, what is the concentration of solute ? 2. The solute concentration is greater outside the cell so where will water
At the end of the passage “Snow”, Sister Zoe describes snowflakes for Yolanda. What deeper message is she trying to convey by describing snow in this manner?
Whats the value of 3 to the power of -1 as a fraction?
When recording measurement data, why is the use of significant figures important?
About 10% of people are left handed. if 12 people are randomly selected, determine the likely hood that:
Does salt have volume?
The Puritans wanted to purify the Church of England. What did the Pilgrims want to do to the Church of England? A. make it more like Catholicism B. separate
Exposure to low concentrations of a chemical over long periods of time is
how did the united states government establish the "Indian territory", where the Cherokee were forcibly relocated?
What volume of concentrated hcl (12.1m) is necessary to make a 0.250m hcl solution in a 5l volume?