alemorachis49 alemorachis49
  • 04-02-2019
  • Mathematics
contestada

Haley buys 9 pounds of apples for $3. How many pounds of apples can she buy for $1?

Respuesta :

asdf334asdf334 asdf334asdf334
  • 04-02-2019

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

divide by 3 you get 3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

a cleaning company charges a flat fee of $8 and $30 per hour to clean a home. write an equation that can represent the situation if each represents the number o
The growing season in the interior plains lasts how many months? five to seven four to six five to six three to five
some bacteria are decomposers, which fill an important role in the food web. What would happen to an ecosystem without decomposers
Charlie is balancing an equation. She has identified the atoms and counted the number of each in the reactants and products. What would Charlie adjust to make t
DEF is a dilation image of ABC. What is the scale factor? a.) 1/2 b.) 2 c.) 1/4 d.) 2/3
Which of these hardware devices is more likely to fail during the operation of a pc?
I'm so Confused about what they are saying In this question
Which measurement best describes about how much water is in the Boston aquarium's fish tanks?
put the following eras in order, from first to last. pre-columbian, exploration, colonial, revolutionary
24 POINTS What is the wave speed of a wave that has a frequency of 50 Hz and a wavelength of 2.0 m?