lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

What’s 0.5y=20 solve
Name the three committees that run each of the major political parties and the functions of each committee.
which expressions are equivalent to 4(4a+5)? a. 16a+5 b. 16a+20 c. 12a+20+4a d. 2(8a+10) e. 16a+5+4
Which ordered pair comes from the table?
Leaders who state that they have an open-door policy have clearly invited and indicated that feedback is welcome.
A psychologist has to obtain a medical degree to diagnose and treat people with disorders.   Please select the best answer from the choices provided T F
15 POINTS HELP ASAP NEED IT IN 5 MINS give a description of green lake if someone has never seen one
which event occurs first in the sequence of events for a long way gone?
Jimmy spent 22% of all his money to buy a computer game. How much did the game cost, if Jimmy had $200 before buying the game?
Once each day, Darlene writes in her personal diary And records what is the sun is shining or not. When she looked back through her diary, she found that over