spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

How does bleaching of coral reefs impacts the hydrosphere
Which two things are being compared in the last sentence? DONE V words and buzzards words and a tree "Lucynell don't even know what a hotel is," the old woman m
What is the term for a mixed (boy and girl) squad?
please brainliest for the first answer
jharna is a good dancer and singer change into interrogative nagative sentences ?​
Pls help me for 50 brainlist
I'm doing a native American presentation (Mandan tribe), what common clothes do they wear? And...were they peaceful, or harmful towards other tribes?
Solve the following quadratic equation 3p²-10p+8=0
25. Before: Ebenezer Scrooge is the villain. He wants to keep all money for himself. He encounters the ghost of Jacob Marley and the three Spirits. It is a bril
how do you multiply mixed fraction like this one? 2 3/4 x 3 1/2 Somoene help me please