Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

rachel has a collection of 40 stuffed animals . of the stuffed animals 3/8 are bears and 1/5 are dogs the rest are other animals . how many other animals does s
how do you say 'im getting over you' in spanish
How do I graph f(x)= -cos(x-pi)?
name 1 element in the periodic table that sounds like a name
if x = -3 calculate the value of: x3 + x
In class 6, 80percent of the children like crisps. 75percent of the children who like crisps also like chocolate. In class 6 what percentage of the children lik
A basketball rolls of a 0.70 m high desk and strikes the floor 0.25 m away from the base of the desk? How fast was the ball rolling?
If a fair quarter is flipped 3 times . What is the probability of getting exactly three heads? round to the neast thoudsands.
A basketball rolls of a 0.70 m high desk and strikes the floor 0.25 m away from the base of the desk? How fast was the ball rolling?
Ho long does it take for the Moon to show all its faces? Thank you❤