sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

someone please answer this..​
In a triathlon, an athlete swims 750 m in 15 minutes, cycles at an average speedof 40 km/h for 30 minutes and runs 5 km at an average speed of 3 m/s. Find hisav
how do glucose and fructose join together. not sure how to connect them, which side goes with which (pic attached)​
Evaluate 8+3e when e=2
can someone tell me how to do variously proportional and proportional situations
Each card costs $ 3.00. how much do 44 cards cost
work out the answer to142.4 + 16​
What was the Tang dynasty like under Gaozu?
1. Why is SWOT analysis important? 2. When do you use SWOT and how do you creat a SWOT analysis?
-12x=-10 can give Brainly