jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

A car starts from rest and travels for 4.0s with a uniform acceleration of + 1.3m/s^2. The driver then applies the brakes, causing a uniform acceleration of - 1
Write an expression to describe the sequence below. Use n to represent the position of a term in the sequence, where n = 1 for the first term.–77, –76, –75, –74
adeshinaquadrioluseg Don't look at this users questions they are literally all wrong Trash
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
Cuanto vale la y en matemáticas
Cuanto vale la y en matemáticas
Question for Math! I have a 200-point math test coming up, and I don't get the concept of this question, but if somebody is willing to help me out on this quest
Write the slope-intercept form of the equation of the line through the given point with the given slope. through: (2,-2), slope = -5/6
PLEASE HELP!! Whats the lifestyle or entertainment in The Odyssey? (I need it for a newspaper project so please answer w a good explanation)
1.07 x 104 -3.38 × 10³