haydenpeffleypecv4s haydenpeffleypecv4s
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

kali spent $50 on 4 rose bushes and 1 geranium. jasmine spent $118 on 8 rose bushes and 11 geraniums. what is the cost pf one rose and one geranium?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 01-09-2018
Hi!

Let's write a system of equations o solve this.

(r=rose
g=geranium)

4r+g=50
8r+11g=118

Isolate g on one side in the first equation.

4r-4r+g=50-4r
g=50-4r

Now put in the value of g.
8r+11(50-4r)=118

Solve
Use the distribution property
8r+550-44r=118
8r-44r=-432
-36r=-432
r=12

Now put in the value of r

8*12+11g=118
96+11g=118
11g=22
g=2

One rose costs $12
One geranium costs $2

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

what major foreign policy was thomas jefferson confronted with
A baseball is thrown a distance of 20 meters what is its speed if it takes 0.5 seconds to cover the distance?
a car going at 30 m/s undergoes an acceleration of 2 m/(s^2) for 4 seconds. how far did it travel while accelerating?
is a desert abiotic or biotic
How do I write 100,203 in 2 other forms
what is the direct essential meaning of a term
what are the physical features in ghana?
Read the sentence. A woman opened the door screaming for her kids to be quiet. Which revision most effectively corrects the misplaced modifier in the sentence
The columns in the periodic table are also called A. sets. B. periods. C. families. D. energy levels
a deli charges the same price, $5.20, for all of its different sandwiches. if a company ordered n sandwiches for a luncheon, which equation could be used to fin