jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

How does the family earn money after Gregor's transformation? A. Grete plays the violin for money. B. Grete's mother cleans houses. C. Grete is forced
@SENPAITRILL Please help
what is this? What happened to openstudy? y=mx+b
write the equation of the line passing through the point (1,4) with a slope of 2? Use x=1,y=2 and m=2 to find b in y=mx+b
The costs of promoting products are often
Advertisements can influence how a person thinks and feels about prescription medicines. A. True B. False
Classify the triangle based on the side lengths 4.2, 6.4 and 7.6acuterightobtuseno triangle can be formed with those sides.
Why is nichrome wire used in a flame test?
What do children in the Netherlands use instead of stocking at Christmas time?
The language used in "this is just to say" is representative of imagist poetry because it is