shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

A compound has a gram formula mass of 56 grams per mole. What is the molecular formula for this compound? (1) CH2 (3) C3H6 (2) C2H4 (4) C4H8
If f(x)=2x+5 and g(x)3x3rd power +2x+4 what if f(g(2))
Which balanced equation represents an oxidation-reduction reaction? (1) BaCl2 + Na2SO4==>BaSO4 + 2NaCl (2) C+H2O ==>CO + H2 (3) CaCO3==>CaO + CO2 (4) M
A substance that does not conduct electricity as a solid but does conduct electricity when melted is most likely classified as (1) an ionic compound (2) a molec
how did catherine the great rise to power?
Which is bigger 20% of 300 or 1/4 of 200
What is penelope test and how does odysseus pass it
Which polyatomic ion contains the greatest number of oxygen atoms? (1) acetate (3) hydroxide (2) carbonate (4) peroxide
Which one is not equal to the rest 12 yards 144 inches 36 feet
A 133.8-gram sample of bronze was 10.3% tin by mass. Determine the total mass of tin in the sample.