reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Unique Philippine culture
Please help me out please
During the Enlightenment, people began to the way their governments functioned.
la rosa de paracelso resurgiria?
Factor.x^2+ 3x – 18Enter your answer in the boxes.x^2 + 3x – 18=?​
The Constitution gives only _____ the power to make rules for governing the armed forces. the House the Senate military leaders Congress
Some statistics show that people who are more educated have fewer children. Which of the following could possibly explain this phenomenon? A. People who are mor
Which was a response to the terrorist attack against the united states on September 11 2001 A. yom kipper war B. OPEC oil boycott C. invasion of Afghanistan
What is the correct procedure for lifting a heavy box from the floor to a table height shelf? A. Stand with feet close together, lean over and grasp the box fi
write about your bedroom​